Jak informuje Kancelaria Sejmu, podczas jutrzejszych obrad zostanie przeprowadzone pierwsze czytanie 2 projektów ustaw. W ramach drugiego czytania posłowie będą dyskutować nad 16 projektami. Planowane są również prace nad senackim stanowiskiem do 3 ustaw. Ponadto, w czwartkowym porządku dziennym przewidziane są głosowania.
Projekty debatowane w pierwszym czytaniu
Posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy o wymianie informacji z organami ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej, który dostosowuje prawo krajowe do unijnych standardów w zakresie wykrywania i ścigania sprawców przestępstw oraz zapobiegania przestępczości.
Drugim projektem, nad którym będzie pracował Sejm, jest projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Regulacje wprowadzają nowe zasady nadzoru nad zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi emitującymi wyłącznie certyfikaty inwestycyjne, które nie będą dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym ani do alternatywnego systemu obrotu.
Prace w drugim czytaniu
Sejm rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Jego celem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania i efektywnego finansowania działalności parków narodowych.
Posłowie zajmą się również rozwiązaniami prawnymi mającymi na celu ochronę praw zwierząt. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nad którymi będą pracować parlamentarzyści, rozszerza katalog czynów zabronionych uznawanych za znęcanie.
W porządku obrad Izby Niższej jest także poselski projekt nowelizacji ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który doprecyzowuje przepisy w zakresie wykonywania innej działalności zawodowej w czasie pełnienia funkcji przez rzeczników i ich zastępców.
Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, dotyczący m.in. zmian w podziale kompetencji organów wydających pozwolenia na przejazd pojazdów nienormatywnych – to kolejny akt prawny, będący przedmiotem jutrzejszych prac Sejmu.
Sejm zajmie się także poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie innych ustaw. Projekt wprowadza zmiany mające na celu usunięcie barier utrudniających prowadzenie działalności przewozowej i lepsze wykorzystanie Inspekcji Transportu Drogowego.
Posłowie będą również pracować nad projektem ustawy o spółdzielniach, który określa m.in. zasady zakładania, organizacji, działalności i ustania spółdzielni oraz prawa i obowiązki członków spółdzielni.
Przygotowany przez grupę posłów projekt nowelizacji ustawy o Policji, który zmienia przepisy dotyczące mianowania policjanta na wyższy stopień policyjny, to kolejny punkt jutrzejszego porządku obrad.
W planie prac jest ponadto poselski projekt ustawy o dotacji przeznaczonej na kapitał wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, określający zakres i sposób udzielenia tego dofinansowania.
W porządku obrad jest także nowelizacja ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zgodnie z którą bezpośredni nadzór w zakresie organizacji i działalności administracyjnej sądów wojskowych jest powierzony ministrowi sprawiedliwości.
Według senackiego projektu nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, którym jutro zajmie się Sejm, kompetencje RPO zostają rozszerzone o funkcje organu wizytującego do spraw zapobiegania torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu.
Jutro odbędzie się także drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zniesienie zasady zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym i wprowadzenia możliwości zaskarżania tylko orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego.
W ramach rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw uproszczone i przyśpieszone zostaje postępowanie procesowe oraz wzmocniony jest system egzekucji poprzez m.in. likwidację odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych.
Posłowie zajmą się też rządowym projektem ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców, który znosi część obowiązków informacyjnych i barier gospodarczych.
W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o timeshare, który określa zasady i tryb zawierania m.in. umów timeshare między przedsiębiorcą a konsumentem oraz umów o długoterminowy produkt wakacyjny.
Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który m.in. wprowadza definicję rachunku zbiorczego i wskazuje podmioty uprawnione do prowadzenia takich rachunków – to kolejny punkt jutrzejszych prac Izby Niższej.
Posłowie będą też pracować nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest poprawa skuteczności egzekwowania tej odpowiedzialności.
Rozpatrywane stanowiska Senatu do ustaw
Sejm rozpatrzy także stanowiska Senatu: do ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, której celem jest m.in. ustalenie zasad finansowania i dotowania ratownictwa z budżetu państwa i samorządów oraz wprowadzenie odpowiedzialności karnej za jazdę na stoku w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających, a także do ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która określa podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpiecznych warunków uprawiania sportów wodnych lub wypoczynku nad wodą.
W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, która jest kontynuacją reformy wymiaru sprawiedliwości. Ustawa wprowadza m.in. elastyczne kształtowanie struktury organizacyjnej sądów rejonowych i okręgowych.