- Odwiedzający radców prawnych będą mogli zasięgnąć informacji prawnej dotyczącej każdego problemu prawnego - jak bronić się przed nieuczciwym pracodawcą, jak bronić praw swojego dziecka oraz jak skutecznie bronić swoich praw w sądzie - mówi prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz. - Nie ograniczamy się w tematyce, ponieważ profesjonalni radcowie prawni służą pomocą i radą we wszelkich problemach prawnych, a także mogą reprezentować obywateli przed sądami (z wyjątkiem obron karnych).
Jednak z badań, które zostały przeprowadzone na zlecenie KRRP przez OBOP wynika, że jedynie 14 proc. Polaków – w ostatnich pięciu latach - konsultowało się z prawnikami. Tylko 1 proc. badanych wskazało, że przeszkodą dla kontaktów z prawnikiem są ceny porad. - Pozostali badani twierdzili, że nie mieli takiej potrzeby, choć zapotrzebowanie na rzetelne wyjaśnienia prawne jest w społeczeństwie ogromne. Te wyniki nie napawają optymizmem – podkreśla Maciej Bobrowicz, - Polacy niewiele wiedzą o prawie, nie mają potrzeby korzystania z usług prawnych.  Nikt nie nauczył naszych rodaków, jaka jest struktura wymiaru sprawiedliwości, jak sobie radzić z problemami prawnymi. W polskich szkołach nie ma ani jednej obowiązkowej godziny lekcyjnej poświęconej praktycznej nauce prawa. Dlatego  przedstawiliśmy  wyniki badań ministrowi edukacji i  zaproponowaliśmy  rozwiązania – jak choćby nauka praktycznych podstaw prawa w szkołach średnich -  które służyć będą podniesieniu świadomości prawnej Polaków.  Jednym z elementów edukacji prawnej jest również akcja „Niebieski Parasol” - dodaje prezes KRRP.
Szef samorządu radcowskiego podkreśla też rosnące zaangażowanie radców prawnych w tę akcję. O ile w 2009 roku porad udzielało ponad 600 radców prawnych i aplikantów w 33 miastach Polski, w 2010 r. już ponad 800 radców prawnych i aplikantów  w 42 miastach Polski, to w tym roku kierownictwo samorządu przewiduje wzrost o kolejne ok. 30 procent.

Szczegółowe informację o miejscach i terminach akcji „Niebieski Parasol 2011” znaleźć można na stronie internetowej - www.niebieskiparasol.info.

Patronat honorowy nad tegoroczną akcją objął minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.