Radcowie prawni i aplikanci radcowscy w ponad trzystu miejscach w kraju pomoże wszystkim potrzebującym pomocy profesjonalnego prawnika.
Samorzad przypomina, że akcja „Niebieski Parasol” cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest kilka tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach związanych z problemami prawnymi w pracy, sprawami związanymi z prawem rodzinnym i opiekuńczym, kwestiami spadkowymi, alimentacyjnymi, podziału majątku po rozwodzie czy sprawami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.
Organizatorzy akcji podkreslają, że osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw, co pozwoli radcom prawnym na dokładniejsze zapoznanie się z problemem.
- Samorząd radców prawnych jest kojarzony nie tylko z profesjonalizmem, ale również silnym zaangażowaniem w ideę pomocy potrzebującym. Wiemy też, że zapotrzebowanie na rzetelne wyjaśnienia prawne jest w społeczeństwie ogromne – podkreśla Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. I dodaje, że Polacy niestety niewiele wiedzą o prawie i nie wiedzą, jak prawnik może im pomóc.
- Dzięki akcji „Niebieski Parasol” pomagamy potrzebującym, pokazujemy, jak możemy pomóc i przekonujemy do korzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Przekonujemy do hasła „mądry Polak przed szkodą” - dodaje szef samorządu.
Porady będą udzielane nie tylko w 19 miastach – siedzibach okręgowych izb radców Ppawnych, ale w blisko 400 punktach na terenie całego kraju. Nie tylko aglomeracjach miejskich, ale także w miasteczkach powiatowych i mniejszych miejscowościach. Po raz pierwszy akcja ma charakter międzynarodowy, ponieważ porady będą udzielane także w Dublinie.
Hasłem przewodnim porad jest „ PRACA-RODZINA- BIZNES” -  podkreśla Barbara Kras, sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych. – Nasz samorząd od wielu lat pomaga pro bono, czego dowodem jest także, przyznany po raz pierwszy w historii, Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, nad tą szczytną akcją - dodaje.