Spotkanie podsumowujące ten cykl działań zaplanowane jest na 14 stycznia 2014 r. w siedzibie Sądu Najwyższego, a patronatem objął je Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski.
W ramach cyklu spotkań odbyły się cztery debaty poświęcone koncepcjom reform w wymiarze sprawiedliwości.
Podczas jednej z nich mówiono o problemie dotyczącym ograniczenia kognicji sądów oraz pozycji ustrojowej referendarzy, asystentów sędziów i pracowników sądów. Wskazywano podczas niej m.in. na możliwości ograniczenia kognicji sądów w sprawach karnych oraz o wykroczenia, w tym poprzez poszerzenie przesłanek postępowania mandatowego. Z przychylnością uczestników debaty spotkały się propozycje częstszego zakresu stosowania mediacji (w niektórych rodzajach postępowań cywilnych jako obowiązkowej fazy postępowania), jak również rozwiązań w zakresie postępowania w sprawach o wykroczenia (przekazania prawa do rozpoznawania tych spraw referendarzom). 
Jednym, z tematów dyskusji było również ewentualne zastąpienie nadzoru administracyjnego Ministra Sprawiedliwości przez nadzór Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Ppomysł ten nie znalazł jednak uznania uczestniczących w tej debacie przedstawicieli resortu sprawiedliwości, natomiast uczestnicy konferencji widzieli jego dobre strony.
Podczas ostatniego spotkania Okrągłego Stołu, który odbył się w końcu listopada 2012 r.,  omówione zostały również takie kwestie jak status sędziego i zasady dochodzenia do zawodu oraz udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Sedziów Polskich "Iustitia", które było inicjatorem tych spotkań żaliło się, że Okrągły Stół nie cieszył się zainteresowaniem polityków, którzy jego obrady ignorowali. Jedynie przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł Ryszard Kalisz uczestniczył w jednej z  debat. W jednym z jego paneli uczestniczył również w imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości podsekretarz stanu Wojciech Hajduk.
Uczestnicy Okrągłego Stołu dla Sądownictwa zwracali się z apelem do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie dialogu w ramach Okrągłego Stołu dla Sądownictwa ze wszystkimi środowiskami biorącymi udział w tej inicjatywie. - Uważamy, że brak dialogu blokuje pozytywne i konieczne zmiany w wymiarze sprawiedliwości - zarówno w odniesieniu do organizacji wymiaru sprawiedliwości, jak i do jego funkcjonowania (w tym do braku dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przesądowym). Przejawem braku dialogu są ostatnie protesty społeczne związane z zapowiedzianą likwidacją sądów rejonowych, jak również liczne protesty urzędników sądowych - pisali do szefa rządu.