Skargę nadzwyczajną wprowadziła obowiązująca od 3 kwietnia br. nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Obecnie trwają w Sejmie prace nad jej nowelizacją - ograniczona ma zostać liczba podmiotów  uprawnionych do składania takich skarg w imieniu obywateli do SN - do RPO i prokuratora generalnego.
 
 
W prokuraturach ponad 200 wniosków
Jak poinformowała LEX.pl rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik, do 3 kwietnia do prokuratury wpłynęło 75 pism zawierających wniosek o skarge nadzwyczajną, w kwietniu - kolejne 187.
 
- Do chwili obecnej prokurator generalny nie skierował do Sądu Najwyższego skargi nadzwyczajnej.  Wymaga to bowiem wnikliwego zapoznania się z całością akt danej sprawy i zbadania przesłanek ustawowych do wniesienia skargi. Złożone wnioski są analizowane - dodała Bialik.
 
Prokuratury regionalne zbadają zasadność wniosków, PK podejmie decyzje
W myśl rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości, które weszło właśnie w życie, wszystkie wnioski składane w prokuraturach, także rejonowych i okręgowych mają trafiać do prokuratur regionalnych, bo to one będą badać przesłanki do skierowania skargi nadzywczajnej do SN.
 
To prokurator regionalny ma też występować do prezesa właściwego sądu apelacyjnego o niezwłoczne nadesłanie akt sprawy, której dotyczyć ma skarga nadzwyczajna i zwracać się do niego o opinie. Będzie mógł też wystąpić do szefów podległych mu prokuratur (okręgowych, rejonowych), których prokuratorzy brali udział w postępowaniach sądowych, by uzyskać ich stanowisko w sprawie.
 
Ostateczna decyzja o tym, czy skarga nadzwyczajna zostanie wniesiona zapadać będzie w Wydziale Skarg Nadzywczajnych Prokuratury Krajowej, to tu powstawać będą też projekty skarg nadzwyczajnych.
 
 
Wnioski spływają też do RPO - analizowanych ponad 300
Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają też do Rzecznika Praw Obywatelskich. Do końca kwietnia wpłynęło ich ponad 340, najwięcej do Zespołu Prawa Karnego - 66, Zespołu Prawa Cywilnego - 50 i Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego - 38. Ponad 60 czekało na przekazanie do poszczególnych zespołów i biur.
 
Duża część spośród osób, które skierowały takie wnioski do RPO to osoby osadzone w zakładach karnych i aresztach śledczych.  W przypadku spraw cywilnych - jak wynika z danych zebranych przez RPO - chodzi najczęściej o orzeczenia dotyczące podziału majątku małżeńskiego, spadku i zniesienia współwłasności czy dziedziczenie gospodarstwa rolnego.
 
Część spraw dotyczy także zadośćuczynienia i odszkodowań, rozliczeń inwestycji budowlanych lub nabycia udziałów w spółce. W sprawach karnych kwestionowany jest z kolei sam fakt skazania.
 
Pojedyncze sprawy trafiły też do Rzecznika Praw Dziecka - dwa i Rzecznika Praw Pacjenta - trzy.