Światowy Dzień Konkurencji organizowany jest już po raz siódmy 5 grudnia przez pozarządową organizację Consumer Unity & Trust Society (CUTS International) oraz Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

UOKiK przy tej okazji podsumowuje kończący sie 2016 rok. - To był pracowity rok, wydaliśmy 170 decyzji dotyczących koncentracji. Mieliśmy kilka przypadków prototypowych, które były ważne z punktu widzenia naszej gospodarki. Na uwagę zasługuje przede wszystkim sprawa utworzenia spółki odpowiedzialnej za budowę gazociągu Nord Stream 2. Po zastrzeżeniach Urzędu przedsiębiorcy zrezygnowali z transakcji - mówi Prezes UOKiK Marek Niechciał

Średni czas postepowania wyniósł 35 dni, a najkrócej trwające postępowanie trwało 10 dni. 165 postępowań zakończyło się w pierwszej fazie, natomiast w pięciu przypadkach decyzja wydana została po przedłużeniu postępowania. Rozstrzygnięcia dotyczyły najczęściej branży związanej z nieruchomościami, chemicznej oraz sprzedaży detalicznej i hurtowej.

Urząd podkreśla, że poza rozpatrywaniem spraw dotyczących polskiego rynku, UOKiK opiniuje także prowadzone przez Komisję Europejską postępowania pod kątem wpływu koncentracji na polski rynek. W 2016 r. do Urzędu wpłynęło od KE ponad 230 spraw.

- W Światowy Dzień Konkurencji przypominamy przedsiębiorcom i ich pełnomocnikom, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez UOKiK postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu. Ponadto w składaniu wniosku pomocne będą Wyjaśnienia w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji. Zachęcamy do zapoznania się z tym opracowaniem, pozwoli to uniknąć sytuacji, w których wniosek jest zwracany lub przedsiębiorca jest proszony o uzupełnienie wniosku czy wyjaśnienia, co ma wpływ na wydłużenie postępowania - czytamy w okolicznościowym komunikacie UOKiK.