Jest to pierwsza z zapowiedzianych przez Ewę Kopacz otwartych debat poświęconych dylematom współczesnego parlamentaryzmu w Polsce. Ma być okazją do pogłębionej dyskusji o źródłach pozyskiwania środków na działalność partii, zadaniach finansowanych z tych pieniędzy oraz metodach kontroli wydatków partyjnych.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni eksperci w dziedzinie prawa konstytucyjnego, socjologii, politologii, etyki, a także przedstawiciele partii politycznych reprezentowanych w parlamencie, organizacji pozarządowych i mediów.
Uczestnictwo w dyskusji zapowiedzieli m.in. konstytucjonaliści prof. Piotr Winczorek, dr Ryszard Piotrowski i dr hab. Krzysztof Skotnicki, politolodzy dr Anna Materska-Sosnowska, dr Aldona Trzpil i dr Sebastian Kozłowski, socjolog dr Magdalena Dudkiewicz oraz etyk prof. dr hab. Joanna Górnicka-Kalinowska.
Z informacji Kancelarii Sejmu wynika, że w czasie spotkania zostaną przedstawione modele finansowania partii politycznych na świecie. Prezentacja będzie skrótem przygotowanego przez dr. hab. Krzysztofa Skotnickiego referatu, którego pełny tekst zostanie udostępniony uczestnikom debaty. Kwestie omówione w dalszej jej części, to m.in. zasady finansowania partii politycznych w Polsce, wady i zalety obecnych, jak i proponowanych rozwiązań.
Uczestnicy debaty będą również zastanawiać się nad tym, na co ugrupowania polityczne powinny przeznaczać partyjne środki. Otwarty lub zamknięty katalog celów oraz wprowadzenie norm procentowych wydatkowania środków na poszczególne zadania – to przykładowe kwestie, wokół których toczyć się będzie dyskusja.
Jak podkreślają organizatorzy, debata pozwoli też na wymianę poglądów na temat mechanizmu kontroli systemu finansowania partii politycznych. Czy instytucją kontrolującą byłaby tylko Państwowa Komisja Wyborcza, a może nadzór powinni sprawować obywatele poprzez dostęp do dokumentów publikowanych w internecie? Odpowiedzi na te i inne pytania szukać będą eksperci, politycy oraz przedstawiciele trzeciego sektora i mediów w ostatniej części debaty.