– W ramach prac nad stworzeniem systemu bezpłatnej pomocy prawnej wykorzystamy także te analizy, które zostały przedstawione na dzisiejszym posiedzeniu Rady – powiedział Minister.
Jak informuje MS> drugie już posiedzenie Rady Społecznej odbyło się 15 października 2014 r. Jednym z głównych tematów spotkania był dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej. Członkowie Rady dyskutowali także o możliwościach usprawnienia pracy sądów oraz wyłonili ze swojego składu grupy robocze, które będą pracować nad propozycjami dotyczącymi konkretnych problemów.
- Będziemy poszukiwać efektywnych rozwiązań, które będą angażować istniejącą już infrastrukturę do budowania sieci pomocy. Zaliczam do niej takie instytucje jak uniwersyteckie kliniki prawa, korporacje prawnicze, a także działające lokalnie organizacje pozarządowe – zapowiedział minister Cezary Grabarczyk.
Rada dyskutowała też na temat możliwości uproszczeń proceduralnych związanych ze sprawnością sądownictwa (link: prezentacja). Rada dokonała również podziału na zespoły tematyczne, które zajmować się będą poszczególnymi grupami problemów leżących w sferze jej działania. Poszczególne grupy zajmą się takimi problemami jak sprawność sądownictwa i edukacja kadr wymiaru sprawiedliwości; dostęp do pomocy prawnej i wzmocnienie konsultacji publicznych, a także zagadnienia związane z egzekucją prawa.
Rada działa na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 kwietnia 2014 roku w sprawie powołania Rady Społecznej do spraw wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce.
Działalność Rady ma służyć zwiększeniu roli środowiska reprezentującego obywatelski sposób myślenia o wymiarze sprawiedliwości, poprzez przyznanie mu narzędzi pozwalających na wyrażanie oficjalnych opinii i stanowisk dotyczących istniejących i planowanych polityk publicznych prowadzonych w przestrzeni sprawiedliwości. Jednocześnie, Rada ma stanowić narzędzie społecznej kontroli nad realizacją Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce. W skład Rady wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Business Centre Club, Fundacji Court Watch Polska, Centrum im. A. Smitha, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.