Podczas konferencji, której organizatorem jest zajmujący się propagowaniem tej idei Instytut Compliance, a partnerem w jej przygotowaniu wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, zaprezentowane mają być wyniki pierwszego ogólnopolskiego badania stanu rozwoju compliance.

Raport z badania przedstawi  prof. dr Bartosz Makowicz z Viadrina Compliance Center, a następnie jego wyniki zostaną omówione podczas panelu ekspertów.

Jego moderatorem będzie dr Bartosz Jagura z Instytutu Compliance, a  dyskutować o tym będą: Mariusz Witalis, partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY,  Maciej Krajewski, dyrektor segmentu duże przedsiębiorstwa, rynek usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska S.A., prof. dr hab. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Wojciech Nagel, prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Jacek Zdziarstek, dyrektor Departamentu Zgodności z Raiffeisen Bank Polska S.A., Marcin Szczepański, regional compliance officer w Siemens Polska.

Podczas konferencji mowa będzie także o najlepszych praktykach w kooperacji z compliance, w tym jak skutecznie przydzielać role compliance i zapewnić współpracę z innymi działami,  integralności i ochronie IT przed nowymi zagrożeniami w kontekście wyzwań wynikających z  RODO oraz o nowych wymogach antykorupcyjnych.

- Podczas konferencji chcemy rozmawiać o najważniejszych problemach związanych ze stosowaniem compliance w codziennym funkcjonowaniu organizacji. Czyli o tym, jakie interakcje zachodzą między compliance a innymi funkcjami organizacji. To jest bardzo praktyczny problem, ponieważ gdy spółki stają przed koniecznością wdrożenia systemu zarządzania compliance, to pojawia się pytanie, jakie działy co mają robić, kto ma to przejąć, a także jeśli jest odrębny dział compliance, to jak on ma współpracować z innymi działami. Trzeba to dobrze uregulować, żeby nie było konfliktów na tym tle - mówi dr Bartosz Jagura z Instytutu Compliance.

Więcej o konferencji>>

..............
Compliance oznacza zgodność, stosowanie się do reguł. Pojęcie to kojarzone jest współcześnie jednoznacznie z określoną organizacją przedsiębiorstwa. Chodzi o zintegrowane w struktury i procesy przedsiębiorstwa systemy, których celem jest przeciwdziałanie naruszeniom prawa powszechnie obowiązującego i dobrowolnie przyjmowanymi standardami przez wszystkich członków danej organizacji. Systemy te noszą nazwę systemów zarządzania compliance (Compliance Management Systems, CMS). W zależności od przyjętego modelu, CMS może również odpowiadać za wykrywanie w przedsiębiorstwie nieprawidłowości, przykładowo poprzez mechanizmy zgłaszania nieprawidłowości (whistleblowing) lub prowadzenie dochodzeń wewnętrznych, a także uczestniczyć w ich sankcjonowaniu.