Projekt skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej w wieku 17-20 lat, która z racji trudnych uwarunkowań, takich jak środowisko, problemy rodzinne, alkoholowe, etc., ma znacznie utrudniony start w dorosłe życie i bez pomocy z zewnątrz będzie miała znacznie ograniczone możliwości na rynku pracy.
Celem programu jest pomoc młodym ludziom w osiągnięciu sukcesu w życiu dorosłym. Program „Jonatan” składa się z zajęć sportowych, które są motywatorem do wytężonej pracy nad samorozwojem oraz zajęć zawodowych które pozwolą wyszkolić doskonały personel.
Ministerstwo Sprawiedliwości współorganizuje ten program w ramach swojej działalności profilaktycznej. Część uczestników będzie pochodzić z nadzorowanych przez resort ośrodków wychowawczych. Program „Jonatan” wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości organizują firma Indesit Company oraz Fundacja Jaś i Małgosia.
Rozpoczęty w 1998 r. na południu Włoch projekt - w ramach struktury tylko jednej firmy - pozwolił przywrócić do lokalnych społeczności 80 młodych ludzi z zapóźnionych socjalnie obszarów. Stało się tak dzięki znalezieniu im dobrej pracy i wpojeniu wartości społecznych, ważnych w życiu codziennym. Projekt wprowadzano przy współpracy z włoskim Ministerstwem Sprawiedliwości.

W najbliższy poniedziałek, 12 kwietnia o godz. 10 minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski weźmie udział w konferencji prasowej inaugurującej polską edycję programu „Jonatan”. Konferencja odbędzie się w Łodzi, na skwerze u zbiegu ulic Wschodniej i Pomorskiej.