Rada Ministrów przyjęła we wtorek przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych założenia do projektu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.
Jak podkreslają autorzy projektu, obecnie obowiązującym przepisom, które powstawały na przestrzeni kilkudziesięciu lat, brakuje jednolitości. Ponadto są one niezgodne z Konstytucją RP. Trybunał Konstytucyjny 17 maja 2012 r. stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą kilku ustaw, w tym m.in. ustaw: o policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, ABW, Służby Celnej. Za niekonstytucyjne uznane zostały przepisy upoważniające do określenia w rozporządzeniach regulacji związanych ze stosowaniem środków przymusu bezpośredniego.
W tej sytuacji - czytamy w uzasadnieniu - konieczne stało się przygotowanie nowej ustawy, której przepisy obejmą wszystkie zagadnienia dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez uprawnione służby. Chodzi m.in. o policję, Straż Graniczną, ABW, CBA, BOR, Służbę Celną, Więzienną, Straż Ochrony Kolei, Straż Parku, Agencję Wywiadu, Żandarmerię Wojskową, inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, Kontroli Skarbowej, strażników Państwowej Straży Łowieckiej, Rybackiej, Straż Gminną, pracowników firm ochroniarskich, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich.
Do projektowanej ustawy zostaną włączone przepisy określające:
- katalog środków przymusu bezpośredniego;
- ogólne zasady użycia lub wykorzystania śpb i broni palnej;
- przypadki użycia lub wykorzystania śpb wraz z określeniem warunków decydujących o podjęciu decyzji o ich użyciu lub wykorzystaniu, jak również przypadki użycia lub wykorzystania broni palnej;
- uprawnienia do użycia lub wykorzystania śpb i broni palnej;
- sposoby postępowania przed i po użyciu lub wykorzystaniu śpb i broni palnej oraz sposoby dokumentowania ich użycia.
W projektowanej ustawie zostanie wskazane, że do użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej będą uprawnione podmioty, które obecnie posiadają takie upoważnienia. Zakłada się, że funkcjonariusze policji, ze względu na zakres wykonywanych działań, będą mieli możliwości użycia lub wykorzystania największej liczby środków przymusu bezpośredniego.
Więcej na ten temat>>>
Użycie broni ma być uregulowane kompleksowo
Kompleksowe uregulowanie zasad użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez poszczególne formacje i uprawnione służby w kontekście zapewnienia praw i wolności obywatelskich - takie cele deklaruje rząd w związku z projektowaną nowelizacją ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.