Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości, wierzy, że cały proces legislacyjny uda się zakończyć jeszcze w tej kadencji Sejmu. Jeśli tak się stanie, nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych przywracająca stanowisko asesora, wejdzie w życie już w styczniu 2016 r. A dokładnie trzy miesiące od ogłoszenia, czyli po sześciu latach od zlikwidowania asesorów w sądach.
Jak pisze "Rzeczpospolita", projekt przewiduje, że pięc lat będzie orzekał asesor, zanim dostanie dożywotnią nominację na urząd sędziego.
Aby zostać asesorem, będzie trzeba wygrać konkurs. Kandydatury, tak jak na wakat sędziowski, rozpatrywać będzie Krajowa Rada Sądownictwa. Nowego asesora na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa powoła na pięć lat prezydent. Wyznaczy mu też sąd rejonowy, w którym będzie orzekał. Więcej>>>
Czytaj: Wielki powrót asesora do sądu?>>>
Ustawa przywracająca do sądów asesora prawie gotowa
Sejmowa podkomisja zakończyła we wtorek prace nad projektem przywracającym do orzekania instytucję asesora. Uchwalenie ustawy może nastąpić już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które ma się rozpocząć 23 czerwca.