ezpłatny e-book 5 dylematów prawnika in-house: interpretacje, ryzyka, wątpliwości Sprawdź analizy prawne ekspertów i odpowiedzi LEX Expert AI
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Ustawa pozwoli na finansowanie polityki rolnej

Wdrażenie do prawa krajowego regulacji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej.

Ja poinformowano po posiedzeniu Rady Ministrów, nowa ustawa będzie obowiązywać dłużej niż okres programowania 2014-2020. Finansowanie działań w ramach PROW 2014-2020 ma być realizowane zgodnie z zasadą n+3, czyli do końca 2023 r.

W projekcie ustawy określono, że jednostki samorządu terytorialnego będą otrzymywały środki z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na realizację scaleń oraz pomoc techniczną. Ponadto, jednostki samorządu terytorialnego będą otrzymywały w formie oprocentowanych pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego środki na finansowanie operacji w ramach działań:
- transfer wiedzy i działalność informacyjna,
- usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zastępstw,
- podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich,
- współpraca,
- wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (w zakresie poddziałania wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność).

Do projektu ustawy wprowadzono przepisy, na podstawie których możliwa będzie publikacja listy beneficjentów, odbiorców środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego. Informacje te będą umieszczane na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nie przewidziano zmian dotyczących wyznaczania instytucji właściwej dla akredytacji agencji płatniczej i specjalnej akredytacji dla jednostki koordynującej. Będą one takie same jak przewidywała ustawa o uruchamianiu środków z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej. Analogicznie jak w przypadku perspektywy finansowej 2007-2013, akredytacji agencji płatniczej w zakresie nowych zadań będzie udzielał minister finansów.

W ramach PROW 2014-2020 akredytacji będą podlegały nowe działania, takie jak: współpraca, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, restrukturyzacja małych gospodarstw oraz inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.

ID produktu: 40197403 Rok wydania: 2012
Autor: Alina Jurcewicz
Traktatowe podstawy unijnego prawa rolnego w świetle orzecznictwa. Zagadnienia wybrane>>>

Polecamy książki prawnicze