Mówiąc oprojekcie ustawy o spółdzielniach powiedział, że "to jest na końcówce, ale opór pozostałych partii, które w trakcie procedowania zmieniły o 180 stopni zdanie" powoduje, że PO nie wie "jak to się potoczy".
Poselski projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych autorstwa posłów PO przewiduje radykalne zmiany w przepisach, m.in. możliwość przekształcenia spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową, zmianę administratora, możliwość kontrolowania zarządu, ograniczenie władzy prezesów i zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców. Autorzy projektu zakładali, że ustawa wejdzie w życie we wrześniu 2011 r. Torpedowanie sejmowych prac nad projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych politycy PO zarzucają PiS. Poseł PiS Łukasz Zbonikowski z sejmowej Komisji Infrastruktury powiedział, że jego klub chce się zapoznać z opiniami w sprawie ustawy. Zapewnił, że po przeczytaniu opinii jego klub podejmie decyzję co do swojego stanowiska ws. projektu.
W czerwcu sejmowa Komisja Infrastruktury zdecydowała, że projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych muszą ocenić eksperci, gdyż istnieją obawy, że może być niezgodny z konstytucją. Według posłanki PO Lidii Staroń, któa jest promotorką tego projektu,do Sejmu wpłynęły trzy opinie sporządzone przez profesorów prawa: Krzysztofa Pietrzykowskiego, Małgorzatę Wrzołek-Romańczuk oraz Tomasza Staweckiego. "Wszystkie one zgodnie twierdzą, że przepisy są nie tylko zgodne z konstytucją, ale też bardzo korzystne dla członków spółdzielni" - podkreśliła Staroń. Jak dodała, pozytywne stanowisko wobec projektu zajął rząd. (ks/pap)