Możliwość taką przewiduje uchwalona przez Sejm i zatwierdzona w środę 1 lutego  br. z jedną niewielką poprawką przez Senat  nowelizacja Kodeksu karnego, zakładającą m.in. karę 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT, których wartość przekracza 10 mln zł.

Czytaj: Ustawa uchwalona - za nadużycia w VAT do 25 lat więzienia>>

Ustawa przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają zyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych przewidzianych w projekcie".

– To ogromne wzmocnienie uprawnień służb i kolejne złamanie zasady, że mogą one inwigilować obywateli tylko w przypadku najpoważniejszych przestępstw – podkreśla cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało ten projekt, odrzuca te zarzuty. Resort podkreśla, że te przepisy mają pomóc w walce z przestępcami wyłudzającymi VAT.