Odnosząc się do doświadczeń dziewięcioletniego okresu obowiązywania ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, członkowie Komisji stwierdzili, że zmiany nie powinny mieć radykalnego charakteru - wprost przeciwnie. Zapisy ustawy  były wielokrotnie wysoko oceniane na forum międzynarodowym, jak też  przez same mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące nasz kraj.
W trakcie posiedzenia jeden z autorów pierwszych projektów ustawy prof. Grzegorz Janusz zauważył, że w porównaniu z innym aktami prawnymi ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym była do tej pory wyjątkowo rzadko nowelizowana (wszystkie dotychczasowe zmiany wynikały z nowelizacji innych aktów prawnych). Propozycja zmian w ustawie wyszła od strony mniejszościowej Komisji Wspólnej i wynika przede wszystkim z konieczności wprowadzenia przepisów, które udoskonalą i uczynią precyzyjniejszymi obecnie obowiązujące rozwiązania.
Zgłoszone propozycje dotyczą:

  • rozszerzenia możliwości stosowania przepisów dotyczących używania języków pomocniczych przed urzędami i dodatkowych nazw miejscowości w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz w języku regionalnym;
  • bardziej szczegółowego uregulowania zasad odwoływania i powoływania członków Komisji Wspólnej reprezentujących stronę mniejszościową;
  • doprecyzowania zasad przyznawania dotacji;
  • uszczegółowienia przepisów regulujących realizowane w naszym kraju programy na rzecz społeczności romskiej; usprawnienia pracy strony mniejszościowej Komisji Wspólnej.