Podczas wielogodzinnej debaty senatorowie PiS chwalili projekt i uzasadniali konieczność jego uchwalenia, a senatorowie opozycji przekonywali do jej odrzucenia.

Sejm uchwalił tę ustawę w ostatni piątek. Senacka komisja wnosi o przyjęcie noweli ws. KRS bez poprawek. Komisja odrzuciła stanowiska senatorów PO w sprawie odrzucenia ustawy - zostały one zgłoszone jako wnioski mniejszości.

Nowela ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS -sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów

Po godz. 20 w środę Senat rozpoczął omawianie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Ona rownież została uchwalona przez sejm w miniony piątek. W nocy z poniedziałku na wtorek za przyjęciem przez Senat obu ustaw bez poprawek opowiedziała się komisja praworządności, praw człowieka i petycji. O taką rekomendację komisji prosił prezydencki minister Paweł Mucha.
Komisja odrzuciła stanowiska senatorów PO w sprawie odrzucenia obu ustaw - zostały one zgłoszone jako wnioski mniejszości.

Nowa ustawa o SN wprowadza możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).