Ministerstwo Gospodarki kończy właśnie prace nad założeniami do ustawy, która ureguluje zasady przyznawania takich świadczeń. Część dotycząca odwróconej hipoteki jest już gotowa od ponad roku. W ciągu 2–3 tygodni urzędnicy mają zakończyć prace nad przepisami dotyczącymi renty.
Zarówno resort finansów, jak i gospodarki nie zgodziły się z Komisją Nadzoru Finansowego, która w ubiegłym miesiącu postulowała, by prawo do przejmowania mieszkania w zamian za dożywotnią rentę mieli tylko ubezpieczyciele i banki. Bo zdaniem obu resortów to znacząco ograniczyłoby konkurencję na rynku, a poza tym wykluczyłoby podmioty, które już taką usługę świadczą.
Resort finansów, chcąc jednak zmniejszyć ryzyko klientów, postuluje, żeby prawa do nieruchomości w zamian za rentę miały tylko firmy, które dysponują co najmniej 50 tys. euro kapitału.
Interesy seniorów chronić będą też przepisy określające, co ma być w umowach.
Źródło: Rzeczpospolita
Ustawa ma uregulować zasady renty dożywotniej
Firmy, które chcą wejść na rynek odwróconych hipotek, będą musiały mieć kapitał w wysokości co najmniej 50 tys. euro. To jedna z zasad, które ma wprowadzić projektowana przez rząd ustawa.