Celem zmian jest dostosowanie przepisów do standardów unijnych, a konkretnie implementacja dyrektywy dotyczącej rachunków płatniczych (Dyrektywa 2014/92/UE).
Po wejściu w życie zmian konsumenci będą mieli większy wybór usług płatniczych, łatwiej też będą mogli zmienić usługę na korzystniejszą, oferowaną przez inny podmiot. Na podmioty świadczące usługi płatnicze nałożony zostanie obowiązek szczegółowego informowania konsumenta o wszystkich opłatach związanych z prowadzeniem rachunku."Świadomość łatwej zmiany dostawcy usługi płatniczej powinna wpłynąć na większą konkurencję wśród dostawców usług płatniczych, co powinno przełożyć się na wzrost jakości świadczonych usług, jak i zwiększenie konkurencji cenowej." - ocenia resort.
Ustawa ureguluje także działanie internetowych serwisów służących do porównywania ofert różnych banków. Projekt zakłada również wprowadzenie możliwości dostępu do podstawowego rachunku płatniczego i do podstawowych usług dla konsumentów, którzy nie posiadają rachunku.
Usługi płatnicze wkrótce przyjaźniejsze dla konsumenta
Większy wybór usług płatniczych i ułatwienia w przenoszeniu rachunków płatniczych - to zmiany, które resort finansów chce wprowadzić w ustawie o usługach płatniczych. Po noweli ma być ona bardziej przyjazna dla konsumentów.