Z opublikowanego przez UOKiK komunikatu wynika, że jedną z możliwości zakończenia postępowania prowadzonego przez Prezesa UOKiK jest wydanie decyzji zobowiązującej w sprawach z zakresu praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Urząd może poprzestać wówczas na uprawdopodobnieniu zarzutów bez konieczności prowadzenia długotrwałego postępowania dowodowego. Decyzja zobowiązująca pozwala zatem na szybkie usunięcie z rynku szkodliwych praktyk, pozwala również przedsiębiorcy uniknąć kary pieniężnej.
UOKiK uaktualnił Wyjaśnienia w sprawie wydawania decyzji zobowiązującej z 2012 r. Obecna wersja uwzględnia zarówno zmiany legislacyjne, jak i dorobek orzecznictwa z ostatnich lat. Kiedy Urząd może wydać taką decyzję? Co powinien zrobić przedsiębiorca żeby uniknąć sankcji finansowej? To tylko część pytań, na które odpowiedź znaleźć można w dokumencie.
Konrad Kohutek,Małgorzata Sieradzka
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz>>>
Urząd podkreśla, że publikacja Wyjaśnień jest częścią realizacji misji przejrzystości działań i polityki otwartości UOKiK. To kolejny dokument tłumaczący politykę informacyjną Urzędu. Dotychczas opublikowane zostały m.in. Wyjaśnienia w sprawie reguł kontaktów z przedsiębiorcami, Zasady publikowania informacji o wynikach badań rynku, Wyjaśnienia dotyczące stosowania szczegółowego uzasadnienia zarzutów, uaktualnienie Wyjaśnień w sprawie zamiaru zgłaszania koncentracji, Zasady działania UOKiK na portalu Twitter oraz Zasady dotyczące publikowania informacji o wyrokach sądowych.
Wyjaśnienia w sprawie wydawania decyzji zobowiązującej w sprawie praktyk ograniczających konkurencję oraz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów są dostępne na stronie internetowej UOKiK.