Na firmę nałożone zostały kary w łącznej wysokości ponad 240 tys. zł
Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postępowanie przeciwko spółce Optima zostało wszczęte w wyniku ogólnopolskich kontroli dotyczących reklam i opłat stosowanych przez nieobjętych nadzorem przedsiębiorców z branży finansowej. Urząd ustalił m.in. że przedsiębiorca wprowadzał konsumentów w błąd co do całkowitego kosztu pożyczki nie wliczając do niego opłaty za obsługę w miejscu zamieszkania konsumenta i ubezpieczenia spłaty pożyczki. Prawidłowo wyliczony całkowity koszt kredytu bywał nawet ponad trzykrotnie wyższy niż suma podawana przez przedsiębiorcę. Wprowadzanie konsumentów w błąd jest uznawane za niezgodną z prawem nieuczciwą praktykę rynkową.
Urząd stwierdził również, że Optima pobierała zbyt wysokie odsetki od konsumentów, którzy decydowali się na odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego. Zgodnie z prawem od umowy kredytu konsumenckiego można odstąpić w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Konsument nie ponosi wtedy kosztów związanych z odstąpieniem od umowy, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty oraz opłat na rzecz organów administracji publicznej i notarialnych. Odsetki powinny być liczone tylko od kwoty kredytu, który trafia do konsumenta. Tymczasem Optima podwyższała kwotę odsetek naliczając je także od składek ubezpieczeniowych oraz opłat za obsługę pożyczki w miejscu zamieszkania konsumenta.
Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, nałożono na spółkę Optima kary w łącznej wysokości 240 842 zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca ma prawo odwołać się do sądu. Spółka zaniechała już stosowania części zakwestionowanych praktyk.
UOKiK ukarał parabank za ukrywanie kosztu kredytu
Wprowadzanie w błąd co do całkowitego kosztu kredytu i nieprawidłowe naliczanie odsetek w przypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta to przykłady praktyk gdańskiej spółki Optima, które zakwestionował UOKiK.