Ti pierwszy przypadek takich konusltacji w Poslce. Jak informuje UOKiK, test rynkowy to konsultacje, których celem jest uzyskanie opinii od uczestników rynku przed wydaniem przez europejskie urzędy antymonopolowe decyzji zobowiązującej. Pozwala ona na szybkie wyeliminowanie praktyki i uniknięcie kary, ale przedsiębiorca, wobec którego toczy się postępowanie, musi wyjść z taką inicjatywą i zaproponować rozwiązania, które usuną skutki niedozwolonych działań.
Urząd po raz pierwszy korzysta z takiej możliwości, konsultując zobowiązania zaproponowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
W kwietniu 2013 roku prezes UOKiK wszczęła postępowanie przeciwko PGNiG. Wątpliwości wzbudziły m.in. klauzule ograniczające odbiorcom gazu możliwości zmniejszania zamawianych na kolejne lata ilości paliwa gazowego w stosunku do zamawianych wcześniej. Ponadto prezes UOKiK zakwestionowała klauzule utrudniające kontrahentom odsprzedawanie gazu zakupionego w PGNiG.
Spółka zwróciła się do Urzędu o wydanie decyzji zobowiązującej, proponując podjęcie działań, które w jej opinii przywrócą konkurencję na rynku. Prezes UOKiK przed wydaniem rozstrzygnięcia postanowiła zapytać podmioty zainteresowane sytuacją na rynku gazu o zdanie na temat propozycji PGNiG. Tym samym po raz pierwszy rozpoczęła tego typu konsultacje, tzw. market test, w sprawach dotyczących nadużycia pozycji dominującej.
- Zależy nam na poznaniu opinii podmiotów związanych z rynkiem paliwa gazowego o zaproponowanych przez PGNiG rozwiązaniach, aby wydać najkorzystniejszą dla rynku decyzję. Informacje te są dla nas bardzo istotne. Liczymy na uwagi, m.in. dotyczące tego, czy zaproponowane rozwiązania i terminy ich realizacji są wystarczające dla wyeliminowania zakwestionowanych Urząd praktyk – zachęca prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel (na zdjęciu).
W wielu krajach Unii Europejskiej organy antymonopolowe przeprowadzają podobne konsultacje społeczne przed wydaniem decyzji zobowiązującej. Test rynkowy stosuje także Komisja Europejska. Obowiązek taki istnieje m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech. W Polsce, Niemczech, czy Hiszpanii uzyskiwanie opinii uczestników rynku nie jest obowiązkowe.
Każdy podmiot może zgłosić swoje uwagi do 26 lipca. Pisemnie opinie należy przesłać na adres Departamentu Ochrony Konkurencji UOKiK, pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa. Szczegółowe informacje o propozycjach zobowiązań PGNiG dostępne są na stronie internetowej UOKiK.