Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych organizowana jest cyklicznie. Spotkania organizowane są przez poradnie prawne działające przy wydziałach prawa polskich uczelni przy współpracy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Pierwsza konferencja odbyła się w 2003 r. Z czasem spotkania ruchu klinicznego zaczęły odbywać się dwa razy do roku. Uczestnikami są opiekunowie klinik prawa - pracownicy naukowi wydziałów prawa oraz studenci zaangażowani w tworzenie i organizację klinik.
Głównym celem spotkań jest przede wszystkim rozwój ruchu klinicznego, udoskonalanie procesu nauczania oraz podnoszenie poziomu świadczonego przez kliniki poradnictwa prawnego.
XV Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych jest organizowana przez obchodzący dziesięciolecie swojego istnienia Studencki Punkt Informacji Prawnej ,,Klinika Prawa - Klinika Praw Dziecka", działający przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Współorganizatorami Konferencji są Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego.
Spotkanie poświęcone jest problematyce nauczania etyki w studenckich poradniach prawnych. Jest to niezwykle istotny problem nie tylko w nauczaniu prawa, ale także w przyszłej pracy zawodowej młodych adeptów sztuki prawniczej.
Jak informują organizatorzy, ich jest przede wszystkim przekazanie uczestnikom umiejętności w zakresie aktywnych form nauczania prawa oraz prowadzenia interesujących zajęć o tej niełatwej tematyce.
Uniwersyteckie poradnie dyskutują w Łodzi o swojej działalności i o etyce
Etyka a profesjonalizm prawników - to tytuł tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Spotkanie odbywa się w dniach 6-8 maja w Łodzi.