LEX EXPERT AI  Jedyny czat AI bazujący na zasobach LEX
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Unijne prawo do adwokata jednak ograniczone?

Można mieć wątpliwości, czy w obecnym kształcie przepisy Unii Europejskiej dają wystarczające gwarancje procesowe podejrzanym uważają prawnicy zrzeszeni w Europejskim Stowarzyszeniu Adwokatów Karnistów.

W dyrektywie o prawie do udziału obrońcy w postępowaniu karnym i prawie osoby trzeciej do informacji o zatrzymaniu nie ma miejsca na kompromisy, które mogłyby się odbić na prawach podejrzanego i oskarżonego. Takie stanowisko przedstawiły w kwietniowym wystąpieniu organizacje pozarządowe (m.in. Amnesty International czy European Criminal Bar Association – Europejskie Stowarzyszenie Adwokatów Karnistów) biorące udział w konsultacjach powstającego unijnego prawa.
Projekt dyrektywy stanowi jeden z ważniejszych instrumentów przewidzianych w rezolucji Rady z 30 listopada 2009 r., dotyczącej wzmocnienia praw procesowych osób podejrzanych lub oskarżonych (mapa drogowa praw procesowych).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polecamy książki prawnicze