Jak czytamy w oświadczeniu Ministerstwa  Administracji i Cyfryzacji, polski rząd popiera takie działania, ponieważ służą one zwiększeniu konkurencyjności prowadzonych postępowań o udzielenie zamówień publicznych i obniżeniu kosztów po stronie instytucji publicznych.
Trwa właśnie zbieranie uwag do projektu stanowiska polskiego rządu do komunikatu Komisji. Można je zgłaszać na adres marek.gaza@mac.gov.pl do 17 lipca.
Jak można przeczytać na stronie MAiC, celem komunikatu Komisji Europejskiej jest zmiana podejścia instytucji publicznych w zakresie przygotowywania dokumentów specyfikacyjnych dla zamówień publicznych oraz zawierania umów na systemy TIK (Technologie Informacyjno- Komunikacyjne). Istotą zagadnienia jest zmiana polegająca na stosowaniu reguły odwoływania się do standardów zamiast do nazw handlowych, zastrzeżonych przepisami prawa autorskiego.
Komunikat opisuje powszechne aktualnie podejście, opierające się na wykorzystywaniu nazw handlowych, co skutkuje uzależnieniem się organizacji od jednego dostawcy systemów TIK. Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania zamawianych systemów są w posiadaniu wyłącznie jednego dostawcy, tak więc kiedy konieczny jest zakup nowych komponentów lub licencji, zamówienie może zrealizować tylko określony dostawca.
Jak czytamy w stanowisku polskiego rządu do komunikatu Komisji, w Polsce również zaobserwowano, że uzależnienie od jednego wykonawcy ma głownie źródło w autorskich prawach majątkowych. Brak przekazania przez wykonawców autorskich praw majątkowych lub udzielenia licencji na wymaganych polach eksploatacji wraz z kodami źródłowymi powoduje ograniczenia dla możliwości zlecenia innym podmiotom prac programistycznych związanych z serwisem, czy ewentualną rozbudową.
Zdaniem autorów komunikatu zastosowanie standardów zamiast nazw handlowych umożliwi konkurentom dostarczanie alternatywnych rozwiązań, zmniejszy uzależnienie od jednego dostawcy i zwiększy konkurencję, zapewniając tym samym obniżenie cen i potencjalnie podniesienie jakości. Wynika to z faktu, iż standardy są powszechnie znane, co stwarza równe warunki działania dla wszystkich dostawców TIK. W przetargach na dostawy systemów opartych na standardach będzie mogła uczestniczyć większa liczba dostawców, co doprowadzi do większej konkurencji i zapewni większy wybór.
W swoim stanowisku polski rząd wyraża poparcie dla inicjatyw w zakresie zastosowania standardów TIK pozwalających na otwartość rozwiązań w kontekście ich dalszego utrzymywania i rozbudowy przez szerokie spectrum podmiotów. - Działanie takie pozwoli na zwiększenie konkurencyjności prowadzonych postępowań o udzielenie zamówień publicznych, a w konsekwencji na obniżenie kosztów po stronie instytucji publicznych – czytamy w stanowisku polskiego rządu do komunikatu KE.

Źródło: MAiC