W dniach 21 – 22 stycznia 2010 r. delegacja polskiego resortu sprawiedliwości pod kierownictwem ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego i wiceministra Igora Dzialuka uczestniczyła w posiedzeniu nieformalnej Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które odbyło się w Toledo, w Hiszpanii.
Dyskusja podczas posiedzenia skoncentrowana była wokół zagadnień zaproponowanych przez prezydencję hiszpańską. Omawiane były m.in. kwestie dotyczące wspólnej polityki wymiaru sprawiedliwości po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Delegacje państw członkowskich Unii wspólnie zastanawiały się, jak powinna być rozwijana dotychczasowa współpraca w tym zakresie oraz jak zapewnić efektywną implementację instrumentów prawnych w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości.
Styczniowa sesja Rady poświęcona była również problematyce majątkowych aspektów w stosunkach rodzinnych. W odniesieniu do tego zagadnienia, delegacje poszukiwały wspólnego mianownika dla projektowanych rozwiązań europejskich dotyczących dziedziczenia z elementem transgranicznym.
Jednym z ważniejszych problemów, nad którymi koncentrowała się dyskusja przedstawicieli państw członkowskich, była kwestia wzmocnienia pozycji ofiar pokrzywdzonych przestępstwem. Delegacje dyskutowały nad przyjęciem takich instrumentów prawa unijnego, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie kompleksowej pomocy dla osób pokrzywdzonych. W tym kontekście omówiony został negocjowany obecnie projekt dyrektywy o Europejskim Nakazie Ochrony, którego Polska jest współinicjatorem. Celem projektu jest zagwarantowanie ochrony osób szczególnie jej wymagających (ds. ofiar bądź świadków przestępstw) na terenie wszystkich państw członkowskich, w których osoba taka przebywa.