Jego zdaniem przedsiębiorcy z sektora MSP potrzebują jednolitego, prostego i przede wszystkim taniego systemu uznawania patentów. Wiceminister Korolec podkreślił, że stworzenie Jednolitego Sądu Patentowego to kolejny krok do harmonizacji rynku wewnętrznego UE, który jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji. Przypomniał, że obecnie patent uznawany jest przez sądy krajowe państw członkowskich, a wynik spraw bywa różny w sąsiadujących państwach. - Ujednolicenie rozstrzygania sporów i uznawania patentów w Unii ułatwi realizację swobód traktatowych oraz rozwinie innowacyjność i konkurencyjność firm – ocenił wiceminister.
Kolejny projekt Jednolitego Sądu Patentoweg przedstawiony został 14 czerwca 2011 r. przez prezydencję węgierską.
Poprzedni projekt porozumienia został zakwestionowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W opinii Trybunału (1/09) z 8 marca 2011 r. był on niezgodny z prawem UE, ponieważ nie zapewniał
przestrzegania prawa UE przez ten sąd. Głównym zarzutem Trybunału było pozbawienie sądów krajowych kompetencji w zakresie dokonywania wykładni i stosowania prawa UE. oraz możliwości, a niekiedy wręcz obowiązku zadawania Trybunałowi pytań w trybie prejudycjalnym w dziedzinie patentów.
27 czerwca 2011r., podczas posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności, ministrowie 25 krajów Unii Europejskiej wyrazili poparcie dla prac nad utworzeniem jednolitego systemu ochrony patentowej. Opowiedzieli się także za ich powiązaniem ze wznowionymi pracami nad stworzeniem odpowiednich rozwiązań w zakresie rozstrzygania sporów patentowych.
Polska prezydencja dąży do sfinalizowania działań rozpoczętych przez Węgrów. Dlatego też, Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zintensyfikowaniem negocjacji nad projektem umowy o Jednolitym Sądzie Patentowym. Tym tematem zajmie się również Rada UE ds. Konkurencyjności na posiedzeniu zaplanowanym na 29 września 2011 r. w Brukseli.
Unia coraz bliżej wspólnego sądu patentowego
Unia Europejska jest już bardzo bliska porozumienia w sprawie wprowadzenia wspólnego sądu patentowego dla wszystkich krajów członkowskich powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas piątkowej konferencji Przyszłość jednolitego systemu rozstrzygania sporów patentowych w Unii Europejskiej.