Jak poinformowano, do UKE zgłaszają się osoby, które otrzymały pisma z wezwaniem do zapłaty grzywny za brak informacji o plikach cookies na stronach internetowych. Fałszywe pismo, z datą 2 grudnia br., imituje urzędowe wezwanie do zapłacenia grzywny w wysokości 500 złotych, pod rygorem wszczęcia egzekucji komorniczej. W treści rzekomego wezwania do zapłaty podane są nieprawdziwe dane adresowe, tj. nazwa departamentu w UKE i numer konta bankowego.
Nadawcy tego pisma przywołują w treści m.in. przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne, na podstawie których od 22 marca 2013 r. właściciele stron internetowych są zobowiązani do informowania o stosowaniu plików cookies (tzw. ciasteczek) lub podobnych technologii, służących do zbierania informacji o sposobie korzystania ze stron www przez ich użytkowników.
- Podkreślamy że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wysyła takich pism. Każda osoba, która otrzymała podobne pismo z próbą wyłudzenia pieniędzy powinna zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Ponadto w dniu 5 grudnia br. dyrektor generalny Urzędu Komunikacji Elektronicznej skierował do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na rozsyłaniu przez nieznanego sprawcę, podszywającego się pod UKE, fałszywych zawiadomień z wezwaniem do zapłaty grzywny - czytamy w komunikacie.

Kopia fałszywego pisma z wezwaniem do zapłaty grzywny oraz szczegółowe informacje na ten temat dostępne w serwisie internetowym UKE: www.uke.gov.pl