Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego to inicjatywa Komisji Ustawodawczej, która dostosowuje przepisy do postanowienia TK z 11 grudnia 2018 r. (sygn. akt S 7/18).
TK orzekł wówczas, że zgodny z konstytucją jest przepis wprowadzający górną granicę zwrotu kosztów przejazdów do sądu przysługujących stronie, która prowadziła proces bez adwokata. Jednocześnie TK wydał jednak postanowienie sygnalizujące dla ustawodawcy, w którym zwrócił się o interwencję ws. niespójności w zasadach rozliczania kosztów przejazdu w zależności od korzystania lub niekorzystania z pomocy adwokata.
Z obowiązujących przepisów wynika, że strona reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika może otrzymać zwrot całości realnie poniesionych kosztów procesu, w tym przejazdu do sądu. Tymczasem strona, która działa samodzielnie, ma limitowany zwrot kosztów przejazdów, ponieważ przepis Kpc głosi, iż w takim wypadku suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.
Senat proponuje wykreślenie tego ostatniego zdania z przepisu Kpc, w związku z czym odpadnie limit kosztów procesu, jakie mogą być przyznane stronie, która wygrała sprawę, a która działała w postępowaniu samodzielnie lub wraz z pełnomocnikiem nie będącym profesjonalnym zastępcą procesowym. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że dzięki zmianie sąd, orzekając o kosztach procesu, będzie mógł zasądzić na rzecz takiej strony pełny zwrot kosztów poniesionych w związku z koniecznością dojazdu do sądu, jak również równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie.
Czytaj też: Duża reforma procedury cywilnej z podpisem prezydenta >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.