Pracodawcy RP popierają inicjatywy Komisji Europejskiej, zmierzające do ograniczenia zbędnych obowiązków po stronie przedsiębiorców i ułatwiające im funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. Wykorzystywanie rozwiązań informatycznych w administracji poprawia jakość jej działań, zmniejsza generowane koszty, a także zwiększa wydajność pracy w administracji publicznej - napisano w opublikowanym w piątek oświadczeniu. – Implementacja zapowiadanych rozwiązań przyczyniłaby się do wzmocnienia rynku wewnętrznego, zwiększenia spójności i transparentności procedur z wykorzystaniem e-podpisu – mówią eksperci Pracodawców RP. Podkreślają, iż nowe przepisy wprowadziłyby także ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. – Poprawienie sprawności funkcjonowania unijnego e-podpisu byłoby także jednym z elementów wpływających na zacieśnienie współdziałania sektora MŚP z sektorem publicznym – dodają.
Przygotowywane przez KE rozporządzenie doprowadziłoby do ułatwień w zakładaniu działalności gospodarczej, czy niwelowania barier już w trakcie jej prowadzenia. Jednolite przepisy umożliwiłyby także realizację zamówień publicznych w trybie elektronicznym. – Komisja Europejska w Strategii na rzecz e-zamówień zaznacza, że pełne przejście na system e-zamówień w UE miałby nastąpić do 2016 r. Upowszechnienie elektronicznego systemu w zakresie zamówień publicznych uprościłoby sposób przeprowadzania przetargów oraz pozytywnie wpłynęłoby na jakość samych zamówień – tłumaczą eksperci Pracodawców RP.
Obecnie kwestie podpisu elektronicznego uregulowane są w dyrektywie 1999/93/WE. Stworzyła ona podstawowe ramy prawne dla funkcjonowania e-podpisu w Unii Europejskiej. Nie są one jednak wystarczające do prowadzenia działalności transgranicznej przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego.