Produkty biobójcze to substancje chemiczne stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych, takich jak pasożyty i drobnoustroje (tj. pleśnie i bakterie), w tym środki odstraszające owady i odkażające oraz przemysłowe substancje chemiczne, takie jak farby zabezpieczające statki przed zanieczyszczeniami czy środki konserwujące.

Rozporządzenie nr 528/2012 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych jest momentem przełomowym dla rynku wewnętrznego, ponieważ daje możliwość wnioskowania o wydanie zezwoleń na produkty biobójcze na poziomie UE, co pozwoli przemysłowi na bezpośrednie wprowadzanie swoich produktów do obrotu w całej UE. Oszczędności przemysłu, osiągnięte dzięki tej uproszczonej i skuteczniejszej metodzie wydawania zezwoleń, udostępnianiu danych i wymogom dotyczącym danych oceniane są na 2,7 mld euro w ciągu 10 lat.

Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: "Rozporządzenie to jest kolejnym krokiem w kierunku zapewnienia, że w całej UE udostępniane będą jedynie bezpieczne, dozwolone produkty. Uproszczenie procedury udzielania zezwoleń przyniesie przedsiębiorstwom znaczące korzyści gospodarcze, a jednocześnie zapewni obywatelom wysoki poziom ochrony środowiska".

Nowe przepisy mają również ograniczyć badania na zwierzętach, ponieważ wprowadzają obowiązek wymiany danych oraz propagują bardziej elastyczne i inteligentne podejście do takich badań. Do celów rozpowszechniania informacji do wiadomości publicznej posłuży specjalna platforma informatyczna (rejestr produktów biobójczych), obecnie używana do składania wniosków i zapisywania decyzji.

Nowe rozporządzenie jest również pierwszym aktem prawnym, w którym znalazła się nowa definicja nanomateriałów, opracowana przez Komisję.

Na mocy nowego rozporządzenia Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) zapewni naukowe i techniczne wsparcie Komisji i państw członkowskich. Wśród zadań agencji znalazły się, między innymi, wydawanie opinii o zatwierdzeniu substancji czynnych i unijnych zezwoleniach na produkty biobójcze. Całkowita liczba opinii, które ma wydać ECHA, wzrośnie od 80 w 2014 r. do 300 w 2020 r.

Nowe rozporządzenie obowiązuje od 1 września b.r. Z tą też datą uchylona zostaje dotychczasowa regulacja w tym zakresie - dyrektywa 98/8/WE dotycząca wprowadzania do obrotu środków biobójczych.

Źródło: http://europa.eu/rapid