Chodzi o wniosek Komisji Europejskiej dotyczący rozporządzenia UE w sprawie zamrażania i konfiskaty aktywów transgranicznych. Wniosek został przyjęty w ramach planu działania w celu wzmocnienia walki z finansowaniem terroryzmu i ma przyczynić się do ukończenia tworzenia unii bezpieczeństwa.
- Z zadowoleniem przyjmuję polityczne porozumienie w sprawie nowych zasad ułatwiających konfiskatę aktywów transgranicznych. Obecnie 99 proc. dochodów z przestępstwa pozostaje w rękach przestępców i terrorystów. Obecne prawodawstwo UE w sprawie wzajemnego uznawania nakazów konfiskowania lub zamrażania aktywów przez granice jest przestarzałe i podatne na luki prawne. Państwa członkowskie muszą współpracować lepiej i znacznie szybciej. Nasz nowy zestaw zasad będzie bezpośrednio stosowany w państwach członkowskich, wraz ze standardowymi dokumentami, jasnymi terminami i lepszą komunikacją między organami krajowymi - powiedziała Vĕra Jourová, komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia.
Nowe rozporządzenie wyznaczy 48-godzinny termin na rozpoznanie i wykonanie zamrożonych zamówień. Rozszerzy zakres obowiązujących przepisów dotyczących uznawania transgranicznych: przestępcy mogą zostać pozbawieni aktywów pochodzących z przestępstwa, nawet jeśli aktywa należą do ich krewnych. W przypadkach transgranicznego wykonywania nakazów konfiskaty prawo ofiary do odszkodowania będzie miało pierwszeństwo przed roszczeniami państw. Zgodnie z tym porozumieniem politycznym tekst dyrektywy będzie musiał zostać formalnie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę.
UE: Powstaje prawo o transgranicznej konfiskacie
Wzmocnienie walki z przestępczością i terroryzmem to cel porozumienia politycznego osiągniętego przez Parlament Europejski i Radę w sprawie konfiskaty aktywów przez granice.