Ma to zniechęcić potencjalnych sprawców naruszeń, zwiększyć społeczne zaufanie do systemu prawnego oraz zachęcić poszkodowanych do ujawniania informacji na temat istniejących karteli.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objęte przepisami prawa krajowego (opublikowana w Dzienniku Urzędowym serii L nr 349, s. 1), wprowadza między innymi domniemanie, zgodnie z którym już samo istnienie kartelu oznacza wyrządzenie szkody. Ułatwić to ma składanie prywatnych powództw, a przez to egzekwowanie prawa konkurencji na drodze prywatnoprawnej.

Dyrektywa ustanawia również zasadę solidarnej odpowiedzialności wszystkich naruszycieli względem poszkodowanych, co oznacza, że każdy z naruszycieli będzie odpowiedzialny za szkodę w pełnej wysokości, a poszkodowany będzie mógł dochodzić jej naprawienie od każdego z nich osobno dopóki jego roszczenie nie zostanie w pełni zaspokojone.

Nowa regulacja gwarantuje poszkodowanym prawa do pełnego odszkodowania obejmującego faktyczną stratę, utracone korzyści (zyski), oraz odsetki za okres, do kiedy odszkodowanie nie zostanie wpłacone oraz umożliwia dochodzenie roszczeń odszkodowawczych nabywcom bezpośrednim, w tym np. dystrybutorom, kupującym produkty, czy usługi od przedsiębiorców naruszających prawo.

Wreszcie, dyrektywa wprowadza relatywnie długie terminy przedawnienia roszczeń odszkodowawczych wynoszące co najmniej 5 lat od dnia w którym zaprzestano naruszenia, a poszkodowany uzyskał wiedzę o konkretnych okolicznościach z tym związanych;

Dyrektywa powinna zostać implementowana do porządków krajowych Państw Członkowskich UE najpóźniej do 27 grudnia 2016 r.