Zmiany dotyczyć mają przede wszystkim opakowań towarów oznakowanych napisem: "Najlepiej spożyć przed...", który określa minimalny termin do spożycia. Po planowanych zmianach data ważności ma zniknąć z takich produktów jak makaron, kasza, ryż oraz kawa.

Po upłynięciu minimalnego terminu do spożycia żywność jest nadal bezpieczna dla konsumenta, pod warunkiem, że przestrzegane są zalecenia producenta dotyczące przechowywania produktu. Dlatego zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej konsument przed wyrzuceniem danego towaru powinien sprawdzić czy opakowanie nie jest naruszone, a żywność wygląda, pachnie i smakuje normalnie.

Według danych Eurostatu w Europie rocznie marnuje się blisko 90 mln ton żywności. W Polsce co roku do śmieci trafia około 9 mln ton żywności, z czego aż 2 mln ton wyrzucane jest przez gospodarstwa domowe. Więcej odpadów żywnościowych w Europie produkują tylko Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Holendrzy.

Od dnia 13 grudnia 2014 roku stosowane będzie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Celem rozporządzenia jest zapewnienie konsumentom możliwości dokonywania świadomych wyborów dotyczących spożywanej przez nich żywności oraz uniemożliwienie przedsiębiorcom wprowadzania konsumentów w błąd.

Źródło: www.uniaeuropejska.org,