Trybunał Sprawiedliwości UE wydał oczekiwaną – choć nieco niespodziewanie, negatywną opinię w sprawie zgodności projektu porozumienia o przystąpieniu UE do EKPCz. - Porozumienie w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności nie jest zgodne z art. 6 ust. 2 TUE ani z Protokołem (nr 8) dotyczącym artykułu 6 ustęp 2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie przystąpienia Unii do europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – stwierdził Trybunał.
Więcej: Trybunał UE: przystąpienie UE do EKPC byłoby niezgodne z prawem>>>
Zdaniem autorki pytanie, które teraz nasuwa się nieuchronnie brzmi: czy zgodnie z traktatami przystąpienie UE do EKPCz jest na pewno obowiązkowe? I takie też pytanie – przypomina dr Mężykowska - zostało zadane przez jednego z sędziów w trakcie rozprawy, która w trwającym postępowaniu odbyła się w maju br. Według autorki komentującej opinie TS na blogu Przegląd Prawa Międzynarodowego, odpowiedź na nie jest kluczowa dla znalezienia odpowiedzi na pytanie co dalej? Więcej>>>
UE nie przystąpi do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka?
Będziemy szukać kolejnego kompromisu, czy po prostu idea przystąpienia Unii Europejskiej do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka została na zawsze pogrzebana? zastanawia się dr Aleksandra Mężykowska z Uczelni Łazarskiego, komentując opinię ETS.