4 listopada 2015 r. Komisja Europejska ogłosiła konsultacje w sprawie wzmocnienia skuteczności krajowych organów ochrony konkurencji. KE postuluje m.in. wzmocnienie niezależności urzędów, wyposażenie ich w zestaw minimalnych uprawnień dochodzeniowo-decyzyjnych, zwiększenie efektywności nakładanych sankcji oraz uatrakcyjnienie krajowych programów łagodzenia kar. Po zakończeniu konsultacji Komisja rozważy podjęcie ewentualnej inicjatywy legislacyjnej w tym zakresie.

Jak poinformowano, projekt Komisji jest efektem prac nad oceną funkcjonowania systemu ochrony konkurencji prowadzonych z okazji 10-lecia Rozporządzenia 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu. To podstawowy akt prawny dotyczący unijnych reguł konkurencji. Komisja pozytywnie oceniła wpływ Rozporządzenia na stosowanie europejskiego prawa, zarówno przez Komisję Europejską, jak i krajowe organy antymonopolowe. Jednocześnie KE wskazała obszary, które utrudniają urzędom sprawne prowadzenie postępowań oraz ograniczają możliwość nakładania kar.

W związku z tym, w celu zapewnienia spójnego i skutecznego wykrywania naruszeń europejskiego prawa konkurencji, KE proponuje wyposażenie urzędów w odpowiednie instrumenty dochodzeniowo-decyzyjne i ugruntowanie ich niezależności.

Konsultacje będą trwały do 12 lutego 2016 r.