Europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej, by opracowała tzw. pozytywną listę dodatków do papierosów, które mają nie być zakazane, bo są "niezbędne" do wytworzenia papierosa. Wśród takich dodatków ma się znaleźć cukier.
Komisja Parlamentu Europejskiego ds. zdrowia zarekomendowała jednak Komisji Europejskiej, by na liście tej nie znalazły się dodatki nadające papierosom charakterystyczny smak; wśród takich są najczęściej wymieniane smaki mentolowy i truskawkowy. Tym samym dodatki te byłyby zakazane.
"Zrewidowana dyrektywa tytoniowa zakaże użycia w produktach tytoniowych dodatków i smaków, które uatrakcyjniają produkt poprzez nadawanie charakterystycznego smaku, a także witamin, kofeiny i tauryny. Dodatki takie jak cukier, który jest niezbędny do wyrobu produktów tytoniowych, będzie dozwolony" - czytamy w środowym komunikacie komisji PE.
Dla europosłów tej komisji jest oczywiste, że poparli zakaz stosowania mentolu, o którego przetrwanie walczy Polska. "Projekt przepisów zmniejszających atrakcyjność palenia dla młodych ludzi poprzez zakaz używania charakterystycznych smaków, takich jak truskawka czy mentol w produktach tytoniowych, został poparty przez komisję PE ds. środowiska w środę" - czytamy. Europosłowie tej komisji poparli też zakaz slimów i atrakcyjnych opakowań.
Efektem głosowania byli rozczarowani polscy europosłowie, którzy odebrali go jako cios w polski przemysł tytoniowy.
Stanowisko komisji PE musi jeszcze przegłosować cały europarlament (prawdopodobnie we wrześniu), a następnie dojść do porozumienia z krajami UE.
W czerwcu minister rolnictwa Stanisław Kalemba mówił, że dla Polski bardzo ważne jest utrzymanie produkcji tytoniów aromatycznych, w tym mentolowych, i papierosów slim. Dodał, że liczy na pozytywne zmiany w ostatecznym kształcie dyrektywy i że "raczej jest skłonność do tego, żeby utrzymać produkcję papierosów slim".
Projekt dyrektywy tytoniowej, który przygotowała KE, przewiduje zakaz sprzedaży papierosów slim, jak i mentolowych w UE.
Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. W naszym kraju jest 6 fabryk, które zatrudniają 6 tys. osób. Tytoń uprawia 14,5 tys. gospodarstw rolnych. 70 proc. produkcji trafia na eksport. W 2012 r. wartość eksportu wyniosła 1 mld zł, co oznacza, że sprzedaż branży tytoniowej stanowi 36 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego.