W toku postępowania likwidacyjnego spółki SET z o.o w Gliwicach, likwidator skutecznie złożył rezygnację z funkcji. Spółka pozostała bez organów uprawnionych do działania. A tymczasem majątek przedsiębiorstwa pozostawał bez zarządu. Sąd ustanowił dla spółki kuratora, który podjął czynności, w celu powołania organów spółki. Jednak to się mu nie udało, dlatego, że większość wspólników nie była już zainteresowana losami spółki. W związku z tym kurator wystąpił na podstawie art.276 par.4 ksh o sądowe ustanowienie dla spółki nowego likwidatora, który by pozostały majątek zlikwidował.
Sąd I instancji oddalił wniosek argumentując, że nie można w tej sprawie zastosować art.276 ksh, jak wnioskodawca wnosi. Dlatego, że nie odwołano pierwszego likwidatora. Również niemożliwe było zastosowanie art.26 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i ustanowienie kuratora rejestrowego.
Sąd Okręgowy, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie sądu I instancji zastanawiał się, czy jednak nie może mieć zastosowania art.276 par.4 ksh, gdyż sytuacja w dotychczasowym orzecznictwie nie jest w pełni jasna. Wobec tego zadał Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne : Czy przepis art. 276 par. 4 k.s.h. ma zastosowanie do powołania likwidatora także wtedy gdy powołanie to nie jest połączone z odwołaniem poprzedniego likwidatora bowiem likwidator ten złożył wcześniej skuteczną rezygnację?
Sąd Najwyższy podjął 23 września 2010 r. następującą uchwałę: Sąd może na podstawie art.276 par.4 ksh ustanowić likwidatora spółki z ograniczona odpowiedzialnością także wtedy, gdy nie jest to połączone z odwołaniem dotychczasowego likwidatora.
Uchwała z 23 września 2010 r., sygnatura akt III CZP 54/10