Rzecznik twierdzi, że sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak poinformował go, że zestawienie zbiorcze dla obszaru całego kraju zostało przygotowane, jednakże nie jest ono kompletne. Jako przyczynę tego stanu rzeczy wskazał, że nie wszyscy starostowie dopełnili obowiązku nałożonego na nich przez ustawę. Wyjaśnienia te potwierdza opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa „Informacja dla Rady Ministrów dotycząca realizacji ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego" (Warszawa, październik 2009 r.). W dokumencie tym wskazano, że aż 36 powiatów nie przekazało danych w odpowiedniej formie i terminie. Ponadto Informacja powołuje dane z przedstawionego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii Raportu z dnia 31 sierpnia 2009 r., stanowiącego m.in., iż w ustawowym terminie 174 powiaty nie przekazały wykazów w części dotyczącej nieruchomości będących własnością samorządu województwa, a aż 326 powiatów (czyli ok. 85 proc.) nie przekazało wykazów w części dotyczącej nieruchomości zabudowanych. W przyjętej przez Radę Ministrów Informacji wskazano także, iż w niektórych powiatach „Przewidywane terminy na zakończenie prac zamykają się w przedziale od 25.09.2009 r. do 1.10.2019 r.".
- W związku z powyższym należy uznać, że nałożony na starostów przez art. 1 ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego obowiązek nie został wykonany w ustawowo przewidzianym terminie. Brak pełnej realizacji tego obowiązku świadczy o niewystarczającej wiedzy starostów na temat rzeczywistego stanu zasobu nieruchomości należących do Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Fakt ten musi mieć również negatywny wpływ na realizację postanowień ustawowych zobowiązujących starostów do ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego - pisze Rzecznik.
Dla podkreślenia powagi problemu Rzecznik powołuje się na doniesienia medialne, z których wynika, że np. w województwie Warmińsko-Mazurskim aż ok. 30 tys. nieruchomości należących do Skarbu Państwa, powiatów lub gmin w 2009 r. posiadało wpisy w księgach wieczystych nie odpowiadające rzeczywistemu stanowi prawnemu.