Na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka resort sprawiedliwości udostępnił informacje o przebiegu konkursu. Wynika z niej, że utworzony w MS zespół do spraw opiniowania kandydatów wysłuchał 3 września 2015 r. sędziego Leszka Pietraszkę. Wśród przesłanej przez kandydata dokumentacji znajdziemy zapewnienie, że dysponuje on bogatym doświadczeniem zawodowym, w tym związanym z prowadzeniem działalności szkoleniowej oraz kierowaniem instytucjami publicznymi (zatrudnienie w sądownictwie od 1980 r., sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie od 2004 r., prowadzenie działalności szkoleniowej od blisko 20 lat). Dwa z czterech szkoleń, których odbycie kandydat potwierdza dołączając odpowiednie zaświadczenia, zorganizowane były przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.
Zmieniona w kwietniu tego roku ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury zmodyfikowała zasady i tryb powoływania dyrektora KSSiP. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 12 „Dyrektor Krajowej Szkoły jest powoływany i odwoływany przez Ministra Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa oraz Krajowej Rady Prokuratury”.
Z dostarczonych fundacji materiałów nie wynika, dlaczego tylko jeden kandydat ubiega się o stanowisko dyrektora KSSIP. Więcej>>>
Tylko stary dyrektor kandyduje na nowego dyrektora KSSiP
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwa procedura konkursowa na stanowisko nowego dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Do udziału w konkursie zgłosiła się tylko jedna osoba sędzia Leszek Pietraszko dotychczasowy dyrektor KSSiP, którego kadencja kończy się w tym roku.