W przyjętym projekcie ustawy zaproponowano, aby sędziowie Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, sądów powszechnych, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych oraz prokuratorzy prokuratur powszechnych i wojskowych otrzymywali 80 proc. uposażenia w przypadku zwolnienia lekarskiego – nie dłużej niż przez rok. Obecnie przebywając na zwolnieniu otrzymują oni pełne wynagrodzenie. Przyjęta zmiana oznacza ograniczenie ich uposażenia o 20 proc. za okres absencji chorobowej.
Przewidziane w przyjętym dzisiaj przez Radę Ministrów rozwiązanie zakłada, że pozyskane w ten sposób środki będą w dyspozycji dyrektora sądu powszechnego. W przypadku prokuratur powszechnych – dodatkowe pieniądze trafią na ich funkcjonowanie.
Projekt przewiduje jednak sytuacje, w których, w związku z chorobą uposażenie sędziów i prokuratorów nie będzie zmniejszane (zachowają oni prawo do 100 proc. wynagrodzenia). Chodzi m.in. o wypadki w drodze do pracy (i powrotnej) oraz choroby w czasie ciąży. Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku zwolnienia na poddanie się badaniom lekarskim na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddanie się zabiegowi ich pobrania.
Podobne regulacje przewidziano dla funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych. Proponowane rozwiązania mają przyczynić się do zrównania sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę (cywili) i pełniących służbę w sytuacji przebywania na zwolnieniu lekarskim.