Czytaj: Trybunał UE ocenia legalność nowej KRS>>

O decyzji Trybunału poinformowała adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram reprezentująca sędziów SN i NSA. 

Wniosek o o wyłączenie prezesa Trybunału Sprawiedliwości UE Koena Lenaertsa złożył pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański podczas rozprawy w TSUE dotyczącej pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi KRS. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o udział Lenaertsa w konferencjach organizowanych przez te środowiska w Polsce, które kontestują zmiany w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju.
Koen Lenaerts powiedział, że nie wycofa się z prowadzenia sprawy dotyczącej pytań prejudycjalnych SN, chyba, że zdecyduje o tym TSUE. I wyjaśnił, że uczestniczył w wydarzeniach w Polsce, ale zanim pytania prejudycjalne zostały przekazane do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Wnioskiem przedstawiciela Prokuratora Generalnego zdziwiony był przedstawiciel polskiego rządu Bogusław Majczyna. Zastrzegł jednak, że prokuratura ma takie prawo. - To jest kwestia proceduralna. To, że prokuratura składa taki wniosek, a rząd takiego wniosku nie składa, nie jest niczym nadzwyczajnym – zauważył.

Czytaj: Sąd Najwyższy pyta Trybunał UE i zawiesza stosowanie niektórych przepisów ustawy o SN >

Podczas rozprawy przed TSUE 19 marca br. przedstawiciele polskiego rządu oraz Prokuratora Generalnego przekonywali, że KRS i wybrana przez nią Izba Dyscyplinarna SN mają gwarancje niezależności. Mówili też, że zbliżone rozwiązania dotyczące powoływania sędziów przez władze występują w innych krajach europejskich, a mimo to nie są kwestionowane.

Odmiennego zdania byli pełnomocnicy reprezentujący SN. Podczas rozprawy wskazywali, że wybór sędziów przez "politycznie wybranych członków KRS" narusza trójpodział władzy. Przekonywali, że prawo unijne wymaga oddzielenia władzy sądowniczej od innych władz.

Podczas posiedzenia Trybunał wysłuchał stron i zdecydował, że opinia rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi niezależności KRS zostanie wydana 23 maja. Potem TSUE wyda orzeczenie w sprawie