W dniach 15-16 stycznia br. w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona procesowi wdrażania strategii systemu wymiaru sprawiedliwości na tle doświadczeń europejskich w kontekście zaleceń i rekomendacji Komisji Europejskiej oraz Rady Europy i jej agend.
- Chciałbym, by podczas tej konferencji, ucierały się poglądy związane ze sposobem wdrażania dokumentu strategicznego, który porządkuje cele i priorytety wymiaru sprawiedliwości na kolejne lata a także, by w trakcie obrad powstawały pomysły na projekty, które warto w ramach tego dokumentu realizować – mówił podczas otwarcia spotkania sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.
Uczestnicy konferencji dyskutowali nad wspólną strategią opracowaną dla sądownictwa, prokuratury, więziennictwa, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jak podkreślali, głównym celem strategii jest budowanie zaufania społecznego do systemu wymiaru sprawiedliwości. Strategia zakłada, iż osiągnięcie tego celu jest możliwe poprzez budowanie sprawnego, spójnego, efektywnego i ukierunkowanego na obywatela systemu wymiaru sprawiedliwości. Jedną z najważniejszych idei, jaka przyświeca pracom przy tworzeniu strategii, jest wyprowadzenie myślenia o wymiarze sprawiedliwości z wąskich ścieżek, po których do tej pory poruszały się poszczególne podmioty zaangażowane w proces modernizacji systemu wymiaru sprawiedliwości. Utrzymywanie się takiej sytuacji spowodowało, że wiele instytucji zatraciło poczucie podstawowego sensu swojej działalności, skupiając się przede wszystkim na sobie.
Tymczasem – podkreślano - potrzebne jest spojrzenie całościowe, wzbijające się ponad postrzeganie wymiaru sprawiedliwości z perspektywy wewnętrznej osób zaangażowanych w jego funkcjonowanie. - Takie szerokie ujęcie myślenia o wymiarze sprawiedliwości prowadzi nas do konstatacji, że najważniejszym punktem odniesienia naszej pracy powinien być obywatel i jego prawa – zaznaczył Jerzy Kozdroń. - Wierzę, że podejmowane przez nas dziś działania będą w stanie doprowadzić do takiej sytuacji, w której między innymi dzięki sprawności działania i większemu skupieniu na obywatelu i jego prawach, wymiar sprawiedliwości w Polsce zacznie być postrzegany, jako układ instytucji, na których można polegać – podkreślił.
Organizatorami Konferencji są Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury. Pierwszy dzień konferencji poświęcony był celom budowania i metodom wdrażania strategii w kontekście doświadczeń reform systemów sądowniczych w Europie, oczekiwań społeczeństwa obywatelskiego i rekomendacji Rady Europy i Komisji Europejskiej. Dzień drugi konferencji został zaplanowany, jako forum wymiany poglądów na temat operacjonalizacji strategii i możliwości sfinansowania planowanych działań ze środków unijnych w perspektywie 2014 – 2020.
W konferencji wzięli udział prezesi i dyrektorzy sądów, którzy uczestniczą w realizacji projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pod tytułem „Edukacja w dziedzinie zarządzania czasem i kosztami postępowań sądowych– Case Managament”, partnerzy międzynarodowi, przedstawiciele Komisji Europejskiej i Rady Europy oraz organizacji pozarządowych monitorujących działalność wymiaru sprawiedliwości.
Jak informuje resort sprawiedliwości, projekt realizowany przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w okresie od lipca 2012 do grudnia 2014 r. jest skoncentrowany na usprawnieniu dwóch subprocesów zarządzania sądami – zarządzania przepływem spraw i zarządzania postępowaniami sądowymi. Jest kontynuacją projektu realizowanego przez Krajową Szkołę „Doskonalenie zawodowe pracowników wymiaru sprawiedliwości.” Obydwa projekty zostały dofinansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na łączną kwotę ok. 60 mln. zł.