Jak informuje "Rzeczpospolita", w tegorocznej edycji, obejmującego 157 państw, Polska jest o miejsce wyżej niż rok temu. Nasz indeks wolności gospodarczej (IWG) był jednak niższy – wynosił 7,29 przy 7,30 w 2014 r. Ale polscy współautorzy raportu, specjaliści z Centrum im. Adama Smitha, podkreślają, że ta edycja obejmuje dane za 2013 r.
W raporcie ocenianych było pięć obszarów: rozmiar rządu, praworządność i ochrona praw własności, dostęp do dobrego pieniądza, brak ograniczeń w gospodarczej wymianie z zagranicą oraz regulacje prawne działalności przedsiębiorstw, rynku pracy i rynku kapitałowego.
Pod względem rozmiaru rządu Polska była 113. (spadek z 103.), w kategorii podsumowującej praworządność i ochronę praw własności awansowała z 44. na 42. miejsce, ale już w kategorii oceniającej dostęp do dobrego pieniądza spadła z 15. na 18. Spadek był też wśród państw o największej swobodzie wymiany międzynarodowej (z 62. na 64. miejsce). Największy spadek zaliczyliśmy w kategorii oceniającej poziom regulacji: z 54. na 66. miejsce. Więcej>>>
Trochę mniej wolności gospodarczej w Polsce
Polska uplasowała się na 47. miejscu w najnowszym raporcie o wolności gospodarczej z 7,29 pkt na 10 możliwych. Tendencja jest jednak spadkowa, a największy spadek zaliczyliśmy w ocenie jakości legislacji.