Promocja trzech tomów książki "Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Komentarz" pod red. prof. Andrzeja Wróbla odbyła się w poniedziałek 11 czerwca w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówił podczas powitania gości prezes TK prof. Andrzej Rzepliński, to bardzo potrzebne opracowanie, z którego na pewno będzie korzystać coraz liczniejsza w Polsce rzesza prawników - europeistów.
W publikacji przygotowanej przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska przedstawiono ustrój i zasady działania instytucji i organów Unii Europejskiej, w tym: Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady. Komisji. Trybunatu Sprawiedliwości UE, Europejskiego Banku Centralnego, Trybunatu Obrachunkowego. Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Analizie poddano także akty prawne (w tym akty ustawodawcze i nieustawodawcze, procedury ich przyjmowania oraz wymogi uzasadniania i publikacji), skargi wnoszone do TSUE i zasady finansowania Unii. Obszernie omówione zostały również reguły działania Unii jako podmiotu prawa międzynarodowego, zagadnienia związane z jej zdolnością prawną, ponoszoną odpowiedzialnością odszkodowawczą, wzmocnioną współpracą państw członkowskich w UE i inne kwestie ustrojowe decydujące o jej współczesnym kształcie, takie jak: siedziby, języki, przywileje i immunitety, czy zakres terytorialny obowiązywania prawa Unii Europejskiej.
Autorzy komentarza to wybitni badacze prawa UE, specjaliści zajmujący się jego teorią i stosowaniem przez instytucje unijne i krajowe.
Zdaniem wydawcy komentarz przeznaczony jest zarówno dla prawników (sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy), jak i urzędników administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorców oraz naukowców i studentów zajmujących się szeroko rozumianą integracją europejską.
Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Komentarz" to blisko 4300 storn tekstu, nad którym pracowało 67 autorów.
Całość przygotowana została pod redakcją naukową prof. Andrzeja Wróbla, sędziego Trybunału Konstytucyjnego. - Pracom
nad tym komentarzem przyświecał cel, jakim jest zdefiniowanie i opisanie standardu unijnego w dziedzinach będących przedmiotem regulacji poszczególnych postanowień traktatu, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnego stanu badań naukowych oraz orzecznictwa sądów unijnych - stwierdził prof. Andrzej Wróbel podczas konferencji promującej nowe wydawnictwo.
W komentarzu uwzględniono stan prawa, doktryny i orzecznictwa na dzień 1 grudnia 2011 r. Więcej>>>