Rzecznik wskazała, że obecny stan prawny prowadzi do arbitralnego unormowania sytuacji prawnej osób, które nie będąc członkami spółdzielni nie mają żadnego wpływu na treść uchwalonego statutu ani nie mogą zakwestionować jego postanowień na drodze sądowej, co godzi w zasady: demokratycznego państwa prawnego oraz poprawnej legislacji.
RPO podkreśliła, że statut spółdzielni mieszkaniowej jest aktem, który z zasady może regulować tylko stosunki pomiędzy spółdzielnią a jej członkami. Postanowienia statutu, które określają zasady waloryzacji kwot z tytułu wkładów mieszkaniowych zwracanych osobom uprawnionym, powinny zatem dotyczyć jedynie członków spółdzielni. Tymczasem, ze względu na brak w tym zakresie przepisów ustawowych, statuty spółdzielni mieszkaniowych kształtują również zasady rozliczeń wkładów mieszkaniowych z osobami uprawnionymi, które nie są członkami spółdzielni. Co więcej, zdaniem RPO, ustawodawca z naruszeniem Konstytucji nie zagwarantował należytej ochrony prawa majątkowego, jakim jest roszczenie o zwrot wkładu mieszkaniowego.
Rozprawa odbędzie się o godz. 8:30, przewodniczył jej będzie sędzia TK Zbigniew Cieślak, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Marek Kotlinowski.
Opracowanie: Monika Sewastianowicz
Źródło: www.trybunal.gov.pl,