We wtorek, 20 listopada, Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy art. 49 ust. 1 zdanie drugie oraz art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 24 września 2004 roku o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego jest zgodny z konstytucją. Podkreśla, że taki przepis pozwalał sądom na arbitralne obniżanie lub całkowitą redukcję opłaty egzekucyjnych.
Stan faktyczny dotyczył egzekucji przeciwko szpitalowi, który zaskarżył wysokość pobranej opłaty egzekucyjnej. Sąd rejonowy obniżył wynagrodzenie komornika, stwierdzając, że postępowanie nie wymagało z jego strony dużego nakładu pracy, sama zaś opłata powinna być traktowana jako świadczenie ekwiwalentne za usługi komornika.
W skardze konstytucyjnej komornik podkreśla przede wszystkim, ze przepis, który miał być stosowany przez sądy w wyjątkowych przypadkach, był stosowany nagminnie, a wprowadzenie go - podyktowane przede wszystkim ochroną zakładów opieki zdrowotnej - naruszało zasadę równości podmiotów wobec prawa.
Zakwestionowana norma niezgoda jest także, zdaniem skarżącego, z zasadą sprawiedliwości społecznej, z której wynika konieczność ochrony praw majątkowych. Zmniejszając lub w skrajnych przypadkach pozbawiając komornika wynagrodzenia, sąd nadmiernie ingeruje w prawa majątkowe komornika. Dodatkowo konstrukcja przepisu, nakazująca sądowi ocenę wkładu pracy komornika, zdaniem skarżącego, pozostawia zbyt duże pole do interpretacji i stwarza okazję do podejmowania arbitralnych decyzji.
Obecnie zaskarżone przepisy mają inną treść, jednak zmieniona konstrukcja art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji nadal dopuszcza obniżenie opłaty egzekucyjnej na wniosek dłużnika (lub w określonych przypadkach wierzyciela). Przepis stanowi także, że oceniając zasadność wniosku sąd bierze pod uwagę w szczególności nakład pracy komornika oraz dochody i sytuację majątkową wnioskodawcy.
Trybunał rozpozna sprawę 20 listopada 2012 r., przewodniczył będzie sędzia TK Stanisław Biernat.