Wynagrodzenie na rzecz, ustanowionego przez sąd, kuratora procesowego regulują przepisy § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie stawek, warunków przyznawania i wypłaty ryczałtu przysługującego sędziom i pracownikom sądowym za dokonanie oględzin oraz stawek należności kuratorów. Rozporządzenie to zostało wydane w oparciu o upoważnienie zawarte w art. 42 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zdaniem sądu pytającego treść art. 42 ustawy nie pozwala na odczytanie szczegółowych wytycznych dotyczących treści rozporządzenia, zatem przepis ten, jak i wydane na jego podstawie rozporządzenie, są niezgodne z art. 92 ust. 1 konstytucji.
Ponadto w przekonaniu sądu pytającego regulacja zawarta w art. 148 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych uchybia wymogom poprawnej legislacji, a w rezultacie, w wyniku braku przepisów wykonawczych na podstawie tej ustawy, doprowadziła do dalszego obowiązywania aktu prawnego niezgodnego z konstytucją.
Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz, sprawozdawcą będzie sędzia TK Leon Kieres.
TK oceni, czy wynagrodzenie kuratorów jest konstytucyjne
Trybunał Konstytucyjny rozpozna dzisiaj połączone pytania prawne dotyczące zasad przyznawania wynagrodzenia kuratorowi sądowemu. Zdaniem sądu pytającego treść ustawy nie pozwala na odczytanie szczegółowych wytycznych dotyczących rozporządzenia.