TK zbadał nowelizację na wniosek prezydenta. Prezydent kwestionował dwa głównie założenie nowelizacji. Jedno dotyczyło przedłużenia działania ustawy na okres po Euro, drugie przepisu, zgodnie z którym ustawa miałaby wejść w życie z mocą wstecz, bo od 8 czerwca 2012 r.

Nowelizacja ustawy z 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 została uchwalona przez Sejm 31 sierpnia 2012 r., czyli miesiąc po zakończeniu Euro 2012. Chodziło o to, by przedłużyć działanie pierwotnej ustawy w odniesieniu do inwestycji, które były planowane na Euro 2012, ale nie powstały do końca trwania mistrzostw. Wśród tych inwestycji są m.in.: tzw. kolejka modlińska do portu lotniczego Modlin, tramwaj na Stadion Narodowy, dworzec kolejowy w Krakowie i linia łącząca port lotniczy w Gdańsku z portem morskim. Stan tych inwestycji jest bardzo różny.

Nowelizacja nie wejdzie jednak w życie, bo Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że jest ona sprzeczna z konstytucją (sygn. Kp 1/12).