Rynekusług prawniczych on-line rozwija się bardzo szybko. Coraz więcej osób wybiera ten sposób pomocy w sprawachprostych nie wymagających specjalistycznej wiedzy prawniczej świadczonej przez kancelarie prawnicze. W ten sposób wiele osób stara sięzaoszczędzić czas a przede wszystkim pieniądze.


Według Richarda Sussikinda autora książki „ End of laweyrs?”( koniec z prawnikami?) na rynku usług prawniczych przetrwają tylko te kancelarie prawnicze które „przyjmą nowoczesne technologie i metody pracy.” Wspomniane metody pracy i jak i nowoczesne technologie są silnie związane z technologią informatyczną, w której Sussiknd widzi ogromną przyszłość. Susskind wieści koniec standardów wewnętrznej informatyzacji kancelarii prawnych, które według niego powinny być już od wielu lat wdrażane i używane na całym świecie. Susskind idzie o krok dalej i proponuje zastąpienie prawników, bazodanową strukturą informacji, do której klient będzie miał dostęp za pośrednictwem Internetu.

Sussikand w swojej książce pokazuje, że dzięki rozwojowi nowych technologii a co za tym idzie świadczenia usług prawniczych drogą online, społeczeństwo stanie się bardziej świadome swoich prawa i obowiązków. „Prawo należy do naszych najważniejszych środków kontroli społecznej. Niestety, w najbardziej zaawansowanych systemach prawnych stało się już tak złożone, że osoby, które nie są prawnikami, mają nikłą szansę na zrozumienie swoich uprawnień i obowiązków. Dlatego żyjemy w społeczeństwach o fragmentarycznej świadomości prawnej, a z przestrzeganiem prawa bywa różnie. Zagraża to stabilności społecznej. Zdrowe społeczeństwo to takie, w którym wszyscy członkowie przynajmniej częściowo znają normy prawne i ich przestrzegają”- podkreśla Sussiknd. Jednocześnie autor książki zauważa, że rozwój nowej technologii nie musi oznaczać końca zawodu radcy prawnego czy adwokata, bowiem komputer nigdynie zastąpi dobrego prawnika w rozwiązaniu spraw skomplikowanych i wymagających specjalistycznej wiedzy z kilku dziedzin prawa, ale może odciążyć ich od pracy nie wymagającej ich zaangażowania. Jako przykład powodzenia świadczenia usług onlinie, Sussikand podaje stronę medyczną NHS- stronę internetowej Państwowej Służby Zdrowia służącej do udzielania informacji o charakterze medycznym, na portalu informacji udzielają nie tyko wysoko-wyspecjalizowani lekarze, ale także wolontariusze oraz inne osoby wyposażone w wiedzę medyczną. Wg Sussiknda analogiczny pomysł można zastosować na rynku usług prawniczych.

Richard Susskind od 25 lat specjalizuje się w rozwiązaniach IT w dziedzinie prawa. Jest niezależnym doradcą największych profesjonalnych firm, a także angielskiego rządu.  To także międzynarodowy wykładowca, który wygłosił swoje odczyty w ponad 40 krajach.  Jest autorem i redaktorem wielu książek, w tym Expert Systems in Law (OUP, 1987), The Future of Law (OUP, 1996) , Transforming the Law (OUP, 2000), The Susskind Interviews: Legal Experts in Changing Times (Sweet & Maxwell, 2005), The End of Lawyers? Rethinking the Nature of Legal Services (OUP, 2008). Napisał również ponad sto artykułów dla dziennika “The Times”.

Informatyzacja według Wolters Kluwer


Jeżeli chcecie Państwo rozpocząć informatyzację swojej kancelarii, w sposób który ułatwi pracę prawnikom i spowoduje wzrost zainteresowania Waszą firmą wśród Klientów, proponujemy oprogramowanie, opracowane przez Wolters Kluwer Polska. Kancelaria Prawna to nowoczesny system informatyczny, będący efektem kilkuletniej pracy specjalistów z zakresu informatyki i prawa. Sprawnie współpracuje z Systemem Informacji Prawnej LEX, umożliwiając w ten sposób kompleksową obsługę firm prawniczych na niemalże każdej płaszczyźnie działania. Dodatkowo, z uwagi na zróżnicowaną strukturę kancelarii, występuje w trzech wersjach. Wersja Silver przeznaczona jest dla mniejszych kancelarii, natomiast Gold i Platinum bez problemów zorganizują pracę w potężnych firmach prawniczych.

Więcej informacji o programie.